Blog

Birşeyyap Hikayesi

Birseyyap-Blog-suriye-1Sosyal medya platformları başta olmak üzere, okul ve diğer platformlardaki etkinlik, tanıtım çalışması ve görüşmelerimiz de Birşeyyap hakkında mutlaka sorulan bir konu var; Birşeyyap sadece bir çağrı mı, yoksa bir anlamı, bir hikayesi var mı ?

İnternet sitemizin Biz Kimiz ve Amaçlarımız sayfalarında kendimizden kısaca bahsetmiş, Patani Yetim Okulu Proje sayfamızda komisyon üyelerimizi tanıtmıştık. Kim olduğumuzdan çok, ne yaptığımız ve yapmak istediğimizin daha önemli olduğunu düşünerek bu konu üzerinde çok detaya girmemiş, gerekli olduğunu da açıkcası düşünmemiştik.

Anlaşılan yanılmışız. Bunun bir eksiklik olduğu yönündeki dostlarımızın uyarılarını dikkate almak en doğrusu olacak gibi görünüyor. Kendimizden biraz daha bahsetmek, kendimizi biraz daha anlatmak gerekiyor. Her geçen gün, bir şeyler daha öğreniyoruz.

Birşeyyap, İ.H.H. İnsani Yardım Vakfı gönüllülerinden birisi olan Fatih Aker tarafından “gönüllülere daha fazla bir şeyler yapma imkanı sunmayı, kendi projelerini uygun yöntem, usul ve şekillerle verimli bir şekilde hayata geçirebilmelerini ve etkili bir şekilde yönetebilmelerini sağlamayı hedefleyen bir platform” oluşturma amacıyla kurulmuş ve gönüllülük esası üzerinde çalışan bir yapıdır.

Yakın gelecekte dernekleşmeyi hedeflemekle birlikte şuan için bir inisiyatif olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Patani Yetim Okulu Projesi ve kampanyasının bu yapının oturması ve şekillenmesi, gerekli olan tecrübe ve birikimin kazanılması için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bazı yönleri ile reel şekilde uygulanan, ancak bazı yanları ile de bir pilot projedir diyebiliriz. Kısacası; Patani Yetim Okulu Projesi’nin geleceği ve başarısı, aslında çocuklarımızın hayalleri ile birlikte bizlerin de hayallerimizin geleceğini şekillendirecek.

Çok şey yapabilmek için, önce birşeyyap’mamız gerekiyor.

Birşeyyap isminin hikayesini de Fatih Aker’in kendisinden dinleyelim;

birseyyap-blog-sudanBirşeyyap; insani yardım ailesinin her ferdinin, gerçekleştirdiği her çalışmadan sonra mutlaka dilinden ya da gönlünden dökülen “bir şeyler daha yapmak lazım, bir şey yapmak lazım” cümlelerinin kısaltmasından başka bir şey değildir aslında. Gerçekleştirdiğimiz her çalışmanın ardından, ne kadar büyük olursa olsun, aslında çok yetersiz kaldığımızı gördük, görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz. Dünya genelinde, özellikle de müslüman bölgelerde ihtiyaçlar maalesef ki çok çeşitli ve yüksek boyutlarda. Bu çeşitlilik ve yüksek boyutlar eldeki kaynakların da fazlaca bölünmesine sebep olmakta, herhangi bir konuda nihai etkin sonucu olmayı oldukça zorlaştırmaktadır.

 

Açıkcası Birşeyyap ismini bu negatif görüntüye karşı verilen pozitif motivasyondan aldı. Sudan- Eritre sınırındaki bir mülteci kampında çalışma gerçekleştirmiştik. Çalışma sürecinde yakınlaştığımız ufaklıklardan bir tanesi konuşurken söylediğim “bir şeyler daha yapmak lazım” cümlemi tekrarlamaya çalışarak “birşeyamak lazm” benzeri birşeyler söylemiş ve bizi çok güldürmüştü. Birşeyyap çalışmalarına başladığımız ve isim düşündüğümüz dönemde bu anı bize yardımcı oldu.

Birşeyyap sadece insani yardım konularında değil, birlikte yaşadığımız tüm canlılar, sosyal ve kültürel sorunlarımız, gelecek ile ilgili yaşanması muhtemel sorunlarımız, bozulmakta ya da kaybedilmekte olan insani, kültürel, sosyal ve dini değerlerimiz gibi bir çok farklı konuda bir şey yapmak için kurulmuştur.

Kısa ve uzun vadeli kampanyalar ile bahsettiğimiz konularda elimizden geldiği, imkanların elverdiği ve Allah’ın takdir ettiği ölçülerde çalışmalar yapmak istiyoruz. Elbette zaman içerisinde, şartlar, ihtiyaçlar ve yapılması gerekenler sebebiyle bizler ve Birşeyyap değişecek, şekillenecek. Bu sebeple, mümkün olduğunda esnek bir yapı kurmaya çalışıyoruz.

Birşeyyap geniş tabanlı bir katılım ile kuruldu. Zaman içerisinde özverili bir şekilde çalışan ve emek veren bir çekidek grup halini aldı. İlerleyen günlerde de bu gruba katkı sağlayacağını, Birşeyyap’ın gerçekten birşeyyap’masını sağlayacağını gördüğümüz gönüllü arkadaşlarımızın da katılımı ile daha etkin bir yapıya dönüşmeyi ve çalışmalarımızı çeşitlendirerek derinliliğini arttırmayı amaçlıyoruz.

Patani Yetim Okulu Projesi komisyonunda yer alan arkadaşlarımızı tanıdığınız gibi diğer arkadaşlarımızı da zaman içerisinde gerçekleştireceğimiz etkinlikler, yapacağımız çalışmalar gibi farklı vesilelerle tanıma imkanı bulacaksınız inşaAllah.

Dua isteriz.

Birşeyyap

Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap

Ad Soyad*

E-Posta* (Asla paylaşılmaz.)

Web site