Blog

Nida Dergisi Editörü Sayın Fatih Bütün Ziyareti

Nida Dergisi - fatih butun - birseyyap1

 

Fatih Bütün; Vakt-i salât’tır. Biz de çağrının yanındayız…

 

Tanıtım ve istişare faaliyetlerimiz kapsamında ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye elhamdüllilah devam ediyoruz.

Patani ‘de inşa edilecek olan Patani Yetim Okulu için başlattığımız projenin detaylarını anlatmak amacıyla Nida Dergisi editörü Sayın Fatih Bütün beyefendiyi ziyaret ettik.

Birşeyyap ekibi olarak; ülkemizde ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekmeyi, çözümler üretmeye çalışmayı, ihtiyaç sahiplerine yönelik insani yardım çalışmalarını partnerlik prensibinde ilgili kurumlar ile organize etmeyi, etkinlik ve çalışmalarla da finanse etmeyi hedeflediğimizi, sadece maddi değil, psikolojik, kültürel ve sosyal konularda da farklı çalışmalarda bulunmayı arzu ettiğimizi dile getirdik.

Bölge müslümanları açısından “Patani Yetim Okulu” inşa sürecinin ne denli önemli olduğunu ifade ettik. Dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirilen insani yardım çalışmalarında tarafımızdan çekilmiş fotoğraflardan oluşan Birşeyyap Paketimizi kendisine hediye ederek, içerisindeki kartpostalı yetim çocuklarımıza hitaben yazmasını Fatih Bütün beyefendiden rica ettik. Patani özelinde, ancak tüm mazlum coğrafyalardaki yetimhanelerimizi içeren çalışmamızı anlattık, derdimizi dile getirdik.

Değerli görüş ve fikirlerini bizlerle paylaşan Fatih Bütün bey çalışmalarımızın güzel ve hayırlı işlere vesile olması temennisini şu sözlerle dile getirdi;

… insan için sınır (border), çevresine çekilen çit kadar değil; gönlünün ve aklının uzanabildiği yer kadardır. Patani Yetim okulu projesi ve bu projede yer alan kardeşlerimiz de, gönlünü ve kalbini, ta uzaklara, Tayland’ın zulüm ve sömürüsü altında olan Patanililer’e kadar genişletmişler. Patani yetim okulu projesini, azmi kuşanma, bizleri de azmi kuşanmaya davet projesi olarak görüyorum. Vakt-i salât’tır. Biz de çağrının yanındayız… Sizden ve gayretlerinizden dolayı, Rabbime teşekkürler…

Sohbetimiz sonrasında aklımızda kalan en önemli cümle “İnsanın gönlünü ve kalbini uzaklara genişletmesi…” idi. Bu cümle üzerine, -ta uzaklar- üzerine, gerçekten de düşünmek gerekiyor..

Ardından, düşünmekle de kalmayıp dertlenmek ve dertlendikçe de bir şey yapmak gerekiyor.

Var olan fiziki, psikolojik ve diğer sınırlar Müslümanların birbirleriyle kaynaşıp, dertlerini paylaşmalarına engel! teşkil ediyor. Asıl olan ümmetin derdiyle dertlenmektir. Dertlenmek için önce haberdar olmak, haberdar olmak içinde iletişim halinde olmak gerekiyor. Bazı süzgeçlerden geçen, ya da hiç geçemeyen kitlesel iletişimi aşarak bireysel ve direkt iletişime girmek, varlığımızı soyutluktan somutluğa geçirmek ve hissettirmek gerekiyor. Özellikle de çocuklarımıza..

Bu projede yer almak, onu anlatmak, gönülleri güzel daha nice insanı haberdar etmek bir çocuk gülüşünden, eminim ki uzakları, ta uzakları, yakın kılar, kılıyor. Bir vesile ile içinde bulunduğumuz her hayırlı iş bize Rabbimizden gelen bir mesaj, davettir aynı zamanda. Bu iyilik halkasında yer almak Yüce yaratıcıdan “sahipsiz, başıboş ve değersiz olmadığımızı “ da hatırlatan bir ihtardır. Bizlerin bizzat bu iyilik kervanında yer alıyor olması bize de ikram edildiğinin kanıtıdır. İkrama nankörlük etmemek kadar, hakkını vermek de büyük bir mesuliyet. Allah utandırmasın, muvaffak etsin. Dua edin dostlar.

Bizler ne kadar çok çabalar ve fedakarlık yaparsak o derece bize bir davet olarak gelen bu nimetin hikmetini anlar, ondan o derece nasipleniriz.

Bu hayır kervanının yol alabilmesi için, daha güzel bir şeylerin olması için anlatmalı, güzel gönüllere ulaşmalı. Her türlü rızık ve ihsanda bulunan Rabbimize olan sorumluluğumuzu unutmadan ve unutturmadan mümince klas bir duruş sergilememiz gerekiyor.

Fatih Bütün ağabeyimiz ile yaptığımız hasbihal bizlere “bir yetimin duasının, başını okşadığımız bir çocuğun gülümsemesinin ” ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı bir kez daha.

Dünyanın neresinde olursa olsun bir defter kalemin ve gülümsemenin özleminde olan çocukların az da olsa kendilerine uzanan bir elin, kartpostalın çağrısıdır bu. Sayın İsmail Kılıçaslan’nın da ifade ettiği gibi “yalnız olmadıkları hissi ile büyümelerine“ vesile olacak bir “Buradayız” sedasıdır yazılan her satır, her kartpostal..

Çağrımızı daha nice güzel insana ve kuruma ulaştırarak haberdar etmek için ziyaretlerimize devam edeceğiz inşaAllah.

Selam ve Dua ile

Birşeyyap

Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap

Ad Soyad*

E-Posta* (Asla paylaşılmaz.)

Web site